Categories
Water

Remiantis didžiausios Lietuvoje vandentvarkos bendrovės „Vilniaus vandenys“ užsakymu atlikta reprezentatyvia gyventojų apklausa, vandenį iš čiaupo Vilniuje (71 proc.) ir bendrai visoje Lietuvoje (64 proc.) gyventojai renkasi gerti dažniau nei į butelius išpilstytą vandenį įsigytą prekybos centruose.

„Prieš dvejus metus Vilniuje atlikto tyrimo metu 44 proc. vilniečių nurodė, jog beveik visada renkasi gerti vandenį iš čiaupo, tuo tarpu šiais metais, taip pat dažnai vandenį iš čiaupo renkasi gerti net 71 proc. (27 proc. augimas, lyginant su 2021 m.) Vilniaus gyventojų. Būtent 2021 m. „Vilniaus vandenys“ sostinėje inicijavo pirmąją vandens iš čiaupo kampaniją, prie kurios pakvietė prisijungti ir įvairius verslus, kurie savo klientus, lankytojus ar svečius vaišino nemokamomis stiklinėmis vandens iš čiaupo. Rezultatai rodo, jog tokios iniciatyvos keičia gyventojų stereotipus, prisideda prie gyventojų sąmoningumo didinimo bei tvaresnių įpročių ugdymo“, – džiaugiasi bendrovės „Vilniaus vandenys“ generalinis direktorius Saulius Savickas.

Šiais metasi atliktas tyrimas atskleidė ir dar vieną įdomų faktą. Remiantis juo, 4 iš 10 šalies gyventojų prieš išvykdami iš namų renkasi gamtai draugišką ir ekonomiškai naudingą sprendimą: su savimi pasiima daugkartinę gertuvę vandens. Sostinės gyventojai, lyginant su likusia šalies gyventojų dalimi, išvykdami iš namų geriamojo vandens pasiima dažniau (46 proc.), iš jų dažniausiai šią praktiką taiko 18-29 metų vilniečiai (55 proc.) bei sostinėje gyvenančios moterys (56 proc.).

Kalbant apie kasdien suvartojamo geriamojo vandens statistiką – Lietuvoje vienas gyventojas vidutiniškai išgeria apie 4,1 stiklines vandens iš čiaupo. Vilniuje gyvenančios moterys bei 18-49 metų asmenys, gaunantys vidutines pajamas bei maistui naudojantys vandentiekio ar vietinio gręžinio vandenį, per dieną išgeria šiek tiek daugiau vandens: šis skaičius svyruoja nuo 4,3 iki 4,5 stiklinės per dieną.

Tuo tarpu mažiausią geriamojo vandens kiekį sostinėje išgeria mažesnes pajamas gaunantys ir šulinio bei prekybos centruose įsigytą geriamąjį vandenį vartojantys gyventojai, jie atitinkamai išgeria po 3,3 ir 1,6 stiklines geriamojo vandens.

Lietuva yra viena iš nedaugelio šalių, kurioje yra naudojamas iš požeminių gręžinių išgaunamas vanduo. Priešingai nei ruošiant vandenį iš paviršinių vandens telkinių vandens, požeminis vanduo yra apsaugotas nuo aplinkos ir mikrobiologinės taršos, todėl Lietuvoje galima džiaugtis puikios kokybės, sveiku vandeniu iš čiaupo.

Reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą gegužės pabaigoje-birželio pradžioje atliko rinkos tyrimų įmonė „Norstat LT“. Apklausoje dalyvavo 1000 respondentų.

Informaciją, iš kurios bendrovės vandenvietės klientus pasiekia geriamasis vanduo bei kokie yra jo mikrobiologiniai, cheminiai ir jutiminiai parametrai galima rasti „Vilniaus vandenų“ internetinėje svetainėje. Sostinėje įrengtų lauko gertuvių vietas bendrovė kviečia pasitikrinti ČIA.

Verslai ar vandentvarkos įmonės, norinčios prisijungti prie jau trečius metus iš eilės inicijuojamos „Vilniaus vandenų“ vasaros kampanijos „Vanduo iš ČIAupo“, skatinančios gerti vandenį iš čiaupo ir mažinti plastiko sunaudojimą, prisijungimo užklausą gali užpildyti kampanijos svetainėje ČIA.