Didžiausia šalyje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“, šią vasarą inicijavusi nacionalinę vandens iš čiaupo dalinimo iniciatyvą, pateikia pasibaigusios kampanijos rezultatus. Per beveik 3 kampanijos mėnesius visoje Lietuvoje išdalinta apie 1 200 000 nemokamų stiklinių vandens iš čiaupo, o prie jos šiais metais prisijungė net 8 savivaldybių vandens tiekimo įmonės.
„Džiugu, jog pernai Vilniuje inicijuota ir pradėta iniciatyva, šiais metais tapo nacionaline kampanija. Gana simboliška, jog būtent Vilnius kaip sostinė ėmėsi lyderystės tokias idėjas realizuojant ir dėl vieno bendro tikslo suvienijo kitus mūsų šalies miestus. Dėkoju šios kampanijos iniciatoriams, prisijungusioms vandentvarkos įmonėms, savivaldybėms, įvairių verslų atstovams už indėlį į aplinkos tausojimą. Tikimės pratęsti ir išplėsti iniciatyvą kitąmet“, – sako dar vasarą kampanijos pradžią, kartu su bendrove „Vilniaus vandenys“, paskelbęs Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.
Šiais metais prie nacionalinės „Vilniaus vandenų“ iniciatyvos prisijungė Kauno, Klaipėdos, Kaišiadorių, Biržų, Joniškio, Pakruojo ir Utenos miestų vandentvarkos įmonės bei daugiau nei 80 šiuose miestuose veikiančių skirtingų verslų atstovų. Visi jie savo klientams bei svečiams prioritetiškai ir nemokamai siūlė atsigaivinti vandeniu iš čiaupo ir atsisakyti vandens plastikiniuose buteliuose.
Remiantis bendrovės „Vilniaus vandenys“ skaičiavimais, iniciatyvos metu, keičiant plastikinius butelius į vandens stiklines, buvo „nenupirkta“ 480 000 plastikinių butelių ir taip į aplinką neišmesta apie 23 tonos anglies dvideginio.
„Kampanijos rezultatai rodo, kad ši iniciatyva svarbi ne tik jos iniciatoriams, bet ir prie jos prisijungiantiems verslams, visuomenei. Todėl šios iniciatyvos tradiciją svarbu tęsti, kol prie jos prisijungs likusi šalies dalis“, – sako bendrovės „Vilniaus vandenys“ generalinis direktorius Saulius Savickas.
Kampanijos metu „Vilniaus vandenys“‘ inicijavo ir daugiau veiklų, kurios paskatintų gyventojus susimąstyti apie plastiko vartojimo žalą ir draugiškus gamtai, kaip vanduo iš čiaupo, pasirinkimus. Bendrovė, bendradarbiaudama su „Kino pavasariu“ Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje pakvietė gyventojus į dokumentinių filmų apie plastiko taršą pasaulyje seansus, dėmesį į šią problematiką kvietė atkreipti sukurtomis ir skirtingose sostinės vietose eksponuojamomis meninėmis instaliacijomis bei kampanijai vainikuoti suorganizavo menininkės Monikos Dirsytės performansą „Ru/n/I“, kurio metu menininkė net 8 valandas be pertraukos bėgo ant bėgimo takelio, imituodama šiuolaikinio žmogaus tempą ir lengvus, tačiau aplinkai kenkiančius, sprendimus.
Anot „Vilniaus vandenų“ vadovo, pasibaigus vasarai bendrovė gali pasidžiaugti ne tik inicijuotos kampanijos rezultatais, tačiau ir dar vienu rekordu – šiais metais iš mieste įrengtų gertuvių buvo išgertas rekordinis kiekis vandens.
„Šiemet galime pasidžiaugti ne tik mūsų vandens kampanijos, prie kurios, lyginant su praėjusia vasara, prisijungė 60 procentų daugiau nemokamą vandenį iš čiaupo dalinusių verslų, bet ir mūsų vandens gertuvių tinklo Vilniuje rezultatais. Vien per vasarą iš stacionarių ir mobilių vandens gertuvių mieste buvo išgerta apie 3 mln. vandens stiklinių. Žinoma, šį išgerto vandens rekordą nulėmė ir šiais metais mieste kone dvigubai išplėstas gertuvių skaičius: vien šiemet jų įrengėme 15 , taip bendrą gertuvių skaičių padidinant iki 31“, – pasakoja S. Savickas.
Iki šiol iš lauko gertuvių Vilniaus gyventojai ir svečiai išgėrė beveik 11,5 mln. stiklinių vandens ir tokiu gamtai draugišku pasirinkimu atsisakė daugiau nei 4,5 mln. plastikinių butelių, sumažinant CO2 išmetimą į aplinką net 380 tonomis.