Categories
Water

Šiandien sostinėje pristatyta nauja istorijos, kultūros ir renginių erdvė – Liepkalnio vandens saugykla. Vilniaus miesto savivaldybės bei didžiausios Lietuvoje vandentvarkos bendrovės „Vilniaus vandenys“ iniciatyva šis objektas visuomenei atveriamas simboliniu metu, sostinei švenčiant 700 metų jubiliejų.

Oficialaus renginio metu Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas ir vandentvarkos įmonės „Vilniaus vandenys“ vadovas Saulius Savickas pristatė naują Liepkalnio vandens saugyklos erdvės panaudojimo planą. Nuo šiandien Liepkalnio vandens saugyklos naudojimas yra perduodamas Energetikos ir technikos muziejui, kuris šioje erdvėje planuoja rengti įvairias ekskursijų bei renginių programas, erdvę atverti koncertams, kinui bei menui.

„Šiandien turime progą savo akimis pamatyti, kaip dar viena iki šiol uždara ir vilniečiams neprieinama erdvė tapo atvira – įspūdinga Liepkalnio vandens saugykla nuo šiol kvies ateiti, apsilankyti ir pažinti dar nematytas Vilniaus vietas. Tai dar viena puiki dovana Vilniaus 700-ojo gimtadienio proga, tad kviečiu vilniečius išpakuoti ją ir apsilankyti čia jau šį vakarą ar artimiausią savaitgalį“, – renginio metu teigė Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.

„Liepkalnio vandens saugykla, įrengta dar 1916 metais, yra vienas įdomiausių požeminių Vilniaus statinių, kuris išsiskiria unikalia konstrukcija bei akustika – aidas joje atsikartoja net 5-6 kartus. Kaip pagrindinė vandens saugykla aplink išsidėsčiusiam rajonui ji buvo naudojama iki 1987 metų, talpino 1750 kub. metrų geriamojo vandens ir juo aprūpino apie 5000 gyventojų. Po to šis strateginis miesto vandentiekio sistemos objektas tapo rezervine geriamojo vandens saugojimo vieta, buvo uždaras ir saugomas, o nuo šiandien jo duris atveriame visuomenei. Vilniuje šiuo metu veikia 33 vandentvarkos objektai, kurie yra atnaujinami, modernizuojami ir robotizuojami tam, kad veiktų kuo efektyviau, tausotų aplinką ir užtikrintų tyro vandens tiekimą, o šią istorinę infrastruktūros erdvę perleidžiame miestui, kad ji taptų kultūrine ir kūrybine erdve“,  – sako bendrovės „Vilniaus vandenys“ generalinis direktorius Saulius Savickas.

Susidomėjusieji apsilankyti Liepkalnio vandens saugykloje yra kviečiami jau šiandien vakare, pirmosios nemokamos ekskursijos metu. Čia jie galės išvysti bei išgirsti specialiai atidarymo progai skirtą šviesos instaliacijų ir atlikėjos Lauritos Peleniūtės gyvai atliekamų sutartinių pasirodymą. Duris atvėrusioje Liepkalnio vandens saugykloje ekskursijas organizuos ir ves Energetikos ir technikos muziejaus, įsikūrusio pirmojoje viešojoje Vilniaus elektrinėje, gidai.

„Daugiau nei šešis dešimtmečius saugykla tarnavo kaip esminis infrastruktūros komponentas, užtikrinęs Vilniaus gyventojų aprūpinimą švariu vandeniu. Šiandien, Vilniaus miesto savivaldybės ir „Vilniaus vandenų“ iniciatyvos dėka, vandenvietė tampa atvira – leidžia atsigręžti į praeitį ir įvertinti mūsų inžinerinę pažangą. Muziejaus gidai į šią vietą pažvelgė tiek istorikų, tiek inžinierių žvilgsniu. Jie papasakos apie vandens istoriją, slaptą, uždarą, saugomą objektą, jo architektūrą ir dėl to susidarančią įspūdingą akustiką. Šios ekskursijos yra duoklė mūsų kolektyviniam paveldui, priminimas apie pažangą, padarytą saugant vieną iš brangiausių mūsų išteklių – vandenį. Tikimės, kad per šią patirtį ne tik ugdysime gilesnį praeities vertinimą, bet ir įkvėpsime atsakomybės už būsimą aplinkos išsaugojimą“, – sako Energetikos ir technikos muziejaus direktorius Mykolas Bistrickas.

Nespėjusių Liepkalnio vandens saugykloje apsilankyti atidarymo dieną, tai padaryti yra kviečiami jau šį savaitgalį, liepos 22–23 dienomis, kai unikali „Vilniaus vandenų“ vandentvarkos istorijos vieta laikinai taps „Liepkalnio vandens kurortu“. Į planuojamus vandens pramogų renginius atvykti yra kviečiami ne tik suaugusieji, bet ir vaikai. Daugiau apie artėjančio savaitgalio renginių programą Liepkalnio vandens saugykloje galite rasti – ČIA.

Didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“, kartu su Vilniaus miesto savivaldybe, organizuoja ir daugiau visuomenei skirtų iniciatyvų. Šią vasarą įmonė pristatė jau trečią kartą inicijuojamą ir nacionaline tapusią vandens iš čiaupo kampaniją, kurios tikslas – paskatinti gyventojus gerti sveiką, kokybišką ir skanų vandenį iš čiaupo bei tokiu būdu prisidėti prie aplinkos tausojimo, mažinti plastiko vartojimą ir sutaupyti.  

Pagrindinė kampanijos „Vanduo iš ČIAupo“ iniciatyva – kvietimas prie kampanijos prisijungti įvairių restoranų, kavinių, viešbučių, sporto klubų ir prekybos, biurų centrų atstovus bei savo klientus, svečius ar lankytojus pavaišinti nemokamomis stiklinėmis vandens iš čiaupo.

Verslai ar vandentvarkos įmonės, norinčios prisijungti prie „Vilniaus vandenų“ kampanijos, skatinančios gerti vandenį iš čiaupo ir mažinti plastiko sunaudojimą, prisijungimo užklausą gali užpildyti kampanijos svetainėje ČIA.